Print

Вісім засад

оптимального вигодовування немовляти

Опрацьовано Інститутом Прокреаційного Здоров’я

Університету Georgetown, Вашингтон.

Опубліковано в Breast-feeding, The technical basis and

recommendation  for action WHO/NUT/MCH/93.1

  1. Розпочати годування грудьми якомога раніше, оптимально – одразу після народження дитини. Молозиво – молоко, що виділяється в перші дня після пологів, містить в собі необхідні для новонародженого поживні елементи, одночасно воно є імунним захистом, тому немовля повинно отримати його якнайбільше. Раннє (в перші 30-60 хвилин після пологів) і правильне прикладання новонародженого до грудей, часта стимуляція молочних залоз і вміння годувати позитивно впливає на скорочення матки і є основою для вироблення необхідної для дитини кількості молока.

 

  1. Годувати дитину „за вимогою” а не „ за режимом”, вдень і вночі. Не уникати нічного годування, якщо малюк прокинувся і плаче. Саме в нічний час інтенсивно виробляється гормон пролактин, який відповідає за лактацію. Давати  можливість дитині їсти так часто і стільки, як вона сама забажає. Це може бути 8-10 і навіть 12 разів на добу, особливо в перші тижні життя. Не застосовувати режим годування, який диктує, скільки немовля повинно бути біля грудей і якими мають бути перерви між годуванням. Уникати тривалих перерв між годуванням (4-6 годин та більше). Спокійних новонароджених і немовлят, які можуть спати протягом кількох годин, належить будити і заохочувати до ссання.

 

  1. Протягом перших 6-ти місяців годувати виключно грудьми. Грудне молоко повністю забезпечує потреби дитини і вона не потребує додаткового споживання води, відварів чи чаю, навіть у спекотні дні, оскільки жіноче молоко містить не лише поживні речовини, але й воду, необхідну дитині. Годування виключно грудьми забезпечує оптимальний стан здоров’я дитини і майже на 100% запобігає незапланованій вагітності в період, коли жінка не має місячних.

 

  1. Після 6-тимісячного віку, догодовування молочною сумішшю давати тільки після грудного годування. Це дає необхідні дитині поживні речовини з молока матері, стимулює подальше вироблення молока і продовжує період лактаційної неплідності.

 

  1. Годувати дитину грудьми бажано якомога довше – до 2-річного віку і довше. Унікальні біологічні властивості вашого молока корисні малюкам і цього віку. Материнське молоко є ефективним імунним захистом, що є особливо важливим, коли в раціон дитини вводиться нове харчування. Прикладання до грудей забезпечує вироблення необхідної кількості молока і може подовжувати період лактаційної неплідності. Якщо у жінки вже почались місячні, то необхідно застосовувати метод регуляції зачаття.

 

  1. Годувати  грудьми навіть тоді, коли мама чи дитина  хворі. В такій ситуації поживні та  імуннозахисні властивості молока особливо істотні. Якщо дитина слабо смокче, можна зцідити молоко і годувати дитину. В разі небезпечної хвороби матері необхідно дотримуватися рекомендацій Служби Охорони Здоров’я своєї країни.

 

  1. Не вживати для заспокоєння дитини пустушок, не годувати з пляшечки і не користуватися іншими штучними аксесуарами (напр. захисні ковпачки для сосків). Вживання  штучних замінників зменшує ефективність і бажання дитини ссати груди. Якщо догодовування є необхідним, потрібно робити це за допомогою ложечки або склянки, що знизити ризик розладу функції ссання (особливо це важливо в перші місяці годування).

 

  1. Період годування груддю не потребує дотримання  жінкою спеціальних дієт. Але необхідно пам’ятати, що на продукування молока організм використовує свої внутрішні ресурси.

Тому харчування жінки повинно бути достатньо калорійним і збалансованим за складом всіх харчових речовин: білків, вуглеводів, жирів, амінокислот, вітамінів, мінеральних солей і мікроелементів.

Недопустимо в період годування грудьми вживати алкогольні напої, каву або міцний чай. Потрібно уникати дуже жирної, гострої та копченої їжі.

 

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ГОДУВАННЯ ГРУДЬМИ.

 

Після десятиліть експериментування зі штучним годуванням новонароджених, вже немає сумнівів, що ідеальною їжею в перші 4-6 місяців життя є виключно годування грудьми (без додавання  води, догодовування штучним молоком, додавання соків та пюре).

З давніх-давен жінка сама годувала свою новонароджену дитину. Годування грудьми є частиною репродуктивного циклу жінки: вагітність-пологи-годування. З покон віків право природи ніколи не обговорювалось до того  моменту, коли широко почало розвиватись виробництво штучного харчування. В останні роки його пропонують в якості рівноцінного замінника грудного молока.

Відомо, що молоко матері є не тільки харчуванням, коли дитина отримує саме ту їжу, яка найкраще  підходить її ще не зрілому організму. Це є також захист новонародженого від бактерій, вірусів, а також алергічних реакцій. Молоко матері має унікальні поживні та біологічні властивості, все, що необхідно малюку для нормального розвитку.

Діти, вигодувані грудним молоком, значно рідше хворіють, а при захворюванні швидше одужують. На випадок, коли дитина захворіла,  потрібно зробити все, щоб годувати її грудьми.

В майбутньому – менший  ризик розвитку важких хвороб обміну речовин, таких як цукровий діабет, ожиріння, атеросклероз.

Постійний  близький контакт матері і дитини під час годування сприяє становленню міцного психологічного зв’язку між ними.

Матері, які годують дітей грудьми, краще їх розуміють і відчувають їх потреби. Саме годування, якщо воно проходить правильно, заспокійливо  діє на дитину та  на матір, а гормони, котрі вивільняються під час годування, сприяють хорошому настрою жінки.

Годування грудьми є також джерелом здоров’я матері. Значно зменшуються наслідки після втрати крові при пологах. Запобігає виникненню пухлин молочної залози, матки та яєчників. Період годування виключно грудьми дуже ефективно допомагає запобігти наступній передчасній вагітності.


ТИ ТАКОЖ МОЖЕШ ГОДУВАТИ ГРУДЬМИ

 

Практично кожна жінка спроможна і повинна годувати свою дитину грудьми. Причини порушення лактації, пов’язані зі станом здоров’я, трапляються дуже рідко. Більшість розладів при годуванні грудьми виникає через неправильну поведінку.

Одним з важливих елементів успішного годування грудьми є ранній контакт матері з новонародженою дитиною в поєднанні з прикладанням до грудей.

Перше прикладання малюка до грудей потрібно проводити в перші 30 хвилин після народження дитини. Через короткий  проміжок часу після пологів більшість новонароджених спроможні знайти і захопити сосок материнських грудей без допомоги. Можна допомогти малюкові, стимулюючи пошукові рухи губ і голови легким дотиком  біля ротика.

Перше годування розвиває в новонародженого вміння добре і ефективно смоктати. У зв’язку з цим дуже важливо, щоб це було годування грудьми , а не з пляшечки.

 

Раннє прикладання малюка до грудей сприяє:

-    Успішному розвитку лактації, тобто утворенню та виділенню грудного молока у матері.

-    Швидкому скороченню розмірів матки за рахунок стимуляції виділення гормону окситоцину, що зменшує ризик маткової кровотечі.

-    Отриманню дитиною з першим ковтком молозива не лише повноцінної їжі, але і концентрату захисних чинників проти кишкових та  інфекційних захворювань.

 

Ознаки правильного прикладання дитини до грудей:

-    дитина всім корпусом  повернута до матері та притиснута до неї;

-    обличчя дитини знаходиться близько від грудей, підборіддя торкається грудей;

-    ротик малюка широко розкритий, нижня губа вивернута;

-    сосок і більша частина ареоли захоплена  ротом дитини;

-    дитина розслаблена та задоволена, вона  робить глибокі повільні смоктальні рухи;

-    мати не відчуває болю навіть при тривалому смоктанні;

-    чути, як дитина ковтає молоко.

 

Годуйте дитину груддю так часто, як вона того хоче.

Часте активне смоктання дитини за її вимогою можливо здійснити лише тоді, коди вона після пологів знаходиться з матір’ю в одній палаті. Режим спільного перебування активно впроваджується в пологових будинках України. При такому режимі мати має можливість годувати свою дитину не за розкладом, а на вимогу, коли та проявляє потребу (вдень та вночі).

Особливо важливі в підтримці лактації нічні прикладання до грудей. Тривалість годування не повинна обмежуватися. Після активного смоктання  груді і спорожнення її потрібно запропонувати дитині іншу грудь. Наступне годування  треба починати вже з цієї груді.

Не використовувати догодовування сумішами. Грудне молоко складається не тільки з харчових речовин, але й достатньої кількості води, тому допоювати маленьку дитину водою, чаєм  або відварами немає жодної необхідності. Грудне годування  вгамує і голод і спрагу.